Menu

Gmina Tarnów. Analizy. Blog.

Analiza zagadnień związanych z wiejską gminą Tarnów. Krytyka, interpretacje, oceny gospodarczo-społecznościowe.

Poparcie dla wójta gminy Tarnów w wyborach 2014 i 2018

gmtarnow.analizy

Poparcie dla wójta gminy Tarnów w wyborach 2014 i 2018

2018wojt_500pxWynik wyborczy:

W wyborach samorządowych w 2018 roku Wójt Gminy Tarnów Grzegorz Kozioł z Woli Rzędzińskiej zmierzył się z jednym kontrkandydatem - Bartoszem Łaśko, radnym gminnym ze Zgłobic. Było to pierwsze starcie wyborcze tych panów. Wybory z wynikiem 65,02% wygrał dotychczasowy włodarz gminy. Grzegorz Kozioł największe poparcie zdobył tradycyjnie w swoim mateczniku t.j. na Woli Rzędzińskiej, Jodłówce Wałkach i Białej. Znaczne poparcie uzyskał również w Domu Pomocy Społecznej w Nowodworzu oraz w trójkącie: Poręba Radlna, Nowodworze, Radlna. Najniżej ocenili wójta mieszkańcy zachodniej części gminy tzn. Zgłobic i Zbylitowskiej Góry.

frekwencja2018_500pxW porównaniu do poprzednich wyborów samorządowych frekwencja była wyższa o ponad 5%. Najchętniej do urn tradycyjnie poszli mieszkańcy DPS Nowodworze, Zawady, Nowodworza i Białej, a więc tych małych sołectw, które liczą na zainteresowanie rządzących i na większe inwestycje. Rozbudowane i bogate wsie jak Wola Rzędzińska i Koszyce Wielkie wolały zostać w domu niż oddać głos.

2014wojt_500px

Przyczyny i konsekwencje:

Wygrana mimo iż zapewni kadencję na kolejne 5 lat obecnemu wójtowi, nie wróży dobrze na przyszłość gminie jako całości. Przy braku debaty kandydatów 13,57% spadek poparcia dla obecnej władzy i wprowadzenie do Rady Gminy opozycyjnych radnych nie jest dobrym prognostykiem. Bartosz Łaśko nie przedstawił większemu gronu nawet szczegółowego programu wyborczego. Billbordy, plakaty, ulotki i rozmowa w radiu RDN Małopolska wystarczyły znanemu jedynie w Zgłobicach radnemu uzyskać prawie 35% głosów. Być może taki jest elektorat negatywny obecnego wójta. Nie pomogą słowa wójta w Głosie Tarnowskim z 25.10.2018 o kandydatach "pojawiających się jak przysłowiowe króliki z kapelusza". Spada frekwencja na Woli Rzędzińskiej co w połączeniu z mobilizacją w południowej części gminy może doprowadzić w dłuższej perspektywnie do zmian w gminie.

Cieniem na mijającej kadencji 2014-2018 kładzie się podwyżka lokalnych podatków zwana przez Grzegorza Kozioła w mediach "aktualizacją" lub "obniżką". Dziwnym przypadkiem ilość nowych (czasem kilkukrotnie wyższych) nakazów płatniczych za budynki i grunty pokrywa się ze spadkiem poparcia dla wójta wg sołectw. W Zgłobicach było to aż 938 wyższych nakazów płatniczych. W Porębie Radlnej "tylko" 372. Rok przed wyborami, widząc masowe stawianie się do Urzędu Gminy z pretensjami i niezadowolenie mieszkańców wójt próbował ratować sytuację obniżając częściowo podatki mimo to pozostały one na wyższym poziomie niż pierwotnie. Myślę, że zdecydowana wiekszość mieszkańców wolałaby zrezygnować z luksusów np. z gminnych basenów i dzięki temu płacić niższe podatki lokalne.

Gęsto zaludniona, zachodnia część gminy boryka się a to z niepewnością co do przyszłości szkoły, brakiem boiska w Zgłobicach i utrudnionym lewoskrętem z ul.Krakowskiej tamże. A to z problemami w Zbylitowskiej Górze (kłopotliwy tor samochodowy, obawy przed nadmiernym ruchem samochodów dostawczych). W tym rejonie uaktywnia się społeczeństwo obywatelskie czego dowodem są powstające stowarzyszenia i inicjatywy służące rozwojowi wsi (Zbylitowska.pl, Park Wiejski „Grabówka”).

Z kolei południowo-wschodnia część gminy, aktywna politycznie i dotychczas głosująca prawie wyłącznie na prawicowe ugrupowania otrzymuje dopływ nowych mieszkańców o niekoniecznie konserwatywnych poglądach. Ubogie i niedoinwestowane wsie Zawada, Nowodworze, Radlna i Łękawka zaczynają patrzeć władzy na ręce i widząc na około hale, stadiony, domy kultury, parki i skwery pytają "A kiedy my?".

Dodatkowo w samej Woli Rz. i Jodłówce-Wałkach obniża się popacie dla własnego wójta. Jest to zapewne spowodowane przedłużającym się sporem o wschodnią obwodnicę Tarnowa. Im dłużej będą trwały niepewności co do przebiegu tej trasy tym bardziej będzie odpływał elektorat szukający spokoju i stabilizacji.

Przed władzami gminy trudne 5 lat. Praca na rzecz prawdziwego "zrównoważonego rozwoju" i ciągłej integracji tej rozczłonkowanej gminy. Brakuje debaty, są za to odgórne decyzje.

28.10.2018

Wszelkie prawa zastrzeżone. @ http://gmtarnowanalizy.blox.pl

© Gmina Tarnów. Analizy. Blog.
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci